Tajemství účinku léčivé byliny echinacey

Echinacea neboli třapatka nachová je poměrně známá bylina, nebo chcete-li okrasná rostlina, i z českých zahrádek. Její léčivé účinky znali před stovkami let středoameričtí indiáni, a proto se stala oblíbenou i v českém domácím léčitelství. Kdo si netroufá na získávání účinných látek vlastními silami, může třapatku užívat ve formě sirupů, tinktur, kapslí či prášku.

Hadí kořen s protizánětlivými a antibakteriálními účinky

Ačkoliv se u nás s chřestýšem těžko potkáme, natož abychom jím byli uštknuti, není bez zajímavosti, že se echinacee dostalo označení hadí kořen, jelikož ovlivňovala působení chřestýšího jedu. Síla léčivky je tedy dostatečná pro to, aby léčila záněty v krku, bolesti zubů, afty, popáleniny, hnisající rány a revmatické otoky. Byla používána ve formě čajů, nebo žvýkána.

Echinacea čistí krev, hojí hnisavé rány a zvyšuje obranyschopnost organismu

Okrasná rostlina se do Evropy dostala v 18. století a téměř sto let je i na našem kontinentu používána pro své antivirové i antibakteriální schopnosti. Léčivé účinky dalších bylin a přírodních přípravků dokonce zvyšuje, a tak je její požívání doporučováno při jakémkoliv bylinném léčení. Samotná echinacea dokáže čistit krev, hojit rány a zvyšovat odolnost organismu.

Třapatka na záněty, bronchitidu i hemeroidy

Echinacea podporuje léčbu zánětů ucha, dýchacích cest, bronchitidy a zanícených dutin. Pomáhá při odstraňování oparů, hojení lupénky, ekzémů a akné. Je zároveň výtečným pomocníkem při rekonvalescenci po chemoterapiích, čistí krev, léčí hemeroidy, záněty močových cest a ledvin.

Doporučené užívání a možné vedlejší účinky

Jak je vidno, echinacea má širokospektrý záběr a její oblíbenost je zcela pochopitelná. Někdy se při užívání můžou vyskytnout alergické reakce jako kožní vyrážka a svědění. Pak dávku snížíme na polovinu. Není doporučena k užívání těhotným, malé děti mohou požívat echinaceu v polovičních dávkách.

You May Also Like