Aby vás kašel nenašel

Znáte to jistě všichni: člověk se dáví, nemůže spát, je vysílený, bolí ho v krku a na hrudi. Kašel je navýsost nepříjemným průvodním znakem mnoha onemocnění dýchacích cest, která se právě nyní, za vlhké zimy, nekontrolovatelně množí. Jak si od něj ulevit?

Správná diagnóza

Prvním předpokladem ke úspěšné léčbě kašle je určení druhu kašle, který nás zrovna trápí. Dráždivý kašel, jemuž se také říká suchý, je typicky výsledkem podrážděné sliznice a je třeba ho tlumit. Naopak vlhký, nebo také produktivní kašel je svým způsobem prospěšný. Pomáhá nám zbavovat se hlenu, který se při nemoci hromadí v dýchacích cestách. V tomto případě je správným postupem vykašlávání usnadnit, například pomocí přípravků na rozpouštění hlenu.

Jak dosáhnout úlevy a nepřitížit si

Mnoho lidí dělá tu chybu, že v domácích zásobách najdou něco proti kašli a daný přípravek pak bez rozmyslu použijí. Dokonce nezřídka kombinují dva produkty ve snaze dosáhnout ještě lepších výsledků, přičemž si nevšimnou, že jeden má kašel potlačovat a druhý slouží k vykašlávání. Další častou chybou je potlačování nejen suchého, ale i produktivního kašle, jež má plnit svůj účel. Ideální není ani to, když se pokoušíte léčit kašel preparátem, který slouží i k tlumení bolesti apod., pakliže vás nic jiného netrápí.

Co s vlhkým kašlem

Možná si říkáte, co se vlastně dá s vlhkým kašlem dělat, když už ho nemůžeme jednoduše potlačit. Léky, které vám pomohou, se nazývají mukotika a expektorncia – řada z nich je volně dostupná v lékárně. Úkolem prvních z nich je rozpustit hustý hlen, zatímco druhá odstraňují hlen z dýchacích cest. Z volně dostupných mukotik lze doporučit Ambrobene, který v sobě spojuje snad všechny účinky, jichž potřebujete dosáhnout. Účinně rozpouští hlen, zklidňuje podrážděné sliznice, usnadňuje vykašlávání, čistí dýchací cesty, a navíc pomáhá antibiotikům odvádět jejich práci.

You May Also Like