Jak předejít problémům s kojením?

Mateřské mléko je pro novorozené miminko tou nejlepší možnou stravou. Plnou vitamínů, minerálů a dalších nezbytných látek, bez nichž se novorozenec neobejde. K tomu je zdarma a vždy při ruce.

Ne vždy je ovšem kojení bezproblémové. V následujícím článku maminkám včetně těch nastávajících poradíme, jak těm nejčastějším předejít, popřípadě se jich zbavit.

Jak přiložit dítě k prsu

První věcí, kterou by se maminka měla naučit, je, jak správně přiložit dítě k prsu. To by vás měla naučit laktační poradkyně přímo v porodnici. Najít si ten správný grif si už ale budete muset sama. Problémů ale může nastat mnohem víc.

Nedostatek mléka

Nedostatku mléka předejdete pitím dostatečného množství tekutin a odvarů z řeckého sena, ostropestřce mariánského, fenyklu či brutnáku. Do jídelníčku rovněž zařaďte hrušky, jahody a nechávejte si masírovat záda. Pomáhá i akupresura – zápalkou stimulujte vnější strany obou malíčků těsně vedle nehtového lůžka. Jako účinná se ukazuje také masáž anýzovým, kmínovým fenyklovým olejem.

Popraskané bradavky

Kojení často znepříjemňují či přímo znemožňují také bolavé bradavky. V tomto případě se ujistěte, že dítě má v ústech celý dvorec bradavky, a že ji má dobře vsazenu do úst. Samotné bradavky ošetřujte zvláčňujícím krémem přírodního složení. Velmi účinné se ukazují obklady Multi-Mam Compresses. Ty jsou napuštěny přírodní směsí na bázi aloe (2QR komplex), která stimuluje přirozený proces hojení a neutralizuje škodlivé bakterie. Pomáhá také masáž heřmánkovým olejem.

Zablokované mléčné kanálky

Namáčejte prsy do teplé lázně. Aby mléko teklo, masírujte prs směrem k bradavce. Po kojení prsy úplně vymačkejte. Efektivní také bývá masáž pelargoniovým či mátovým olejem.

Přeplněné prsy

Před a při kojení přikládejte horké obklady, po kojení studené. Pobízejte dítě, aby pilo z postiženého prsu. Prsy masírujte českenovým olejem, měsíčkovým krémem, medem a mandlovým olejem.

You May Also Like