Jak odpočinek pozitivně ovlivňuje vaše tréninky

Odpočívání mezi sériemi nemusí znamenat promarněný čas. Jde jen o to, využít tento čas co nejlépe a získat tak novou energii během prostoje. Měli byste milovat čas odpočinku. Jedná se někdy o nejlepší část tréninku, která vám dovolí napít se, popadnout dech nebo vložit super příspěvek na Instagram. Je však důležité umět správně odpočívat. V tomto článku si ukážeme tři způsoby, které vám pomohou efektivně odpočívat a pozitivně ovlivní váš trénink.

Nezapomeňte se během pauzy protáhnout

Ať už máte kardio nebo jedete čistě silový trénink, vaše svaly si zaslouží protáhnout. A je jedno, zda protahujete sval, který cvičíte nebo jiný. Důležité jsou i doplňkové svaly, které nejsou na první pohled cítit.

Protahování nutí svaly uvolnit se a díky tomu dostane mnohem větší dávku relaxace, což se hodí pro zotavení svalů a vláken, které jsou pak mnohem více čerstvé na další sadu cvičení.

Vymačkejte ze sebe všechno

Ať už se snažíte dostat ze sebe tuk nebo budujete vytrvalost, můžete spálit mnohem více kalorií během tréninku, pokud si mezi sety dopřejete lehké kardiovaskulární cvičení. Může se jednat o cokoliv, od skákání na bednu až po skákání přes švihadlo či kettlebell swing. Lehké kardio udržuje tepovou frekvenci zvýšenou a zároveň nebrání dosažení silového tréninku. Během pauzy si dopřejte 30-45 vteřin lehkého kardia a alespoň 30 vteřin čistého klidu.

Dýchejte zhluboka

Správné a hluboké dýchání je důležité pro pořádný výkon. Pokud plánujete extrémně těžký zdvih, rozhodně se zhluboka nadechněte. Dostanete potřebný kyslík do nervového systému, srdce a svalu. Vydechování by mělo být následně pomalé a dvakrát tak dlouhé.

Jak správně odpočívat

Níže naleznete ideální čas odpočinku v závislosti na tom, jaký trénink právě vykonáváte.

  • pokud je vaším cílem svalový objem, tak odpočívejte 30-90 vteřin
  • pokud je vaším cílem síla je ideální doba odpočinku 2-5 minut
  • pokud je vaším cílem vytrvalost, odpočívejte 30 vteřin a méně

You May Also Like