Přetrénování – je hrozbou nebo se jedná další z řady mýtů?

Váš učitel tělocviku a zřejmě i celá řada dalších trenérů, se jistě zmínili, že nedostatek pohybu vede ke ztrátě fyzické kondice a úpadku tělesné schránky. Ale co se děje v momentě, když se věnujete tréninku až příliš intenzivně? Jak dlouho trvá, než se překročí pomyslná hranice a vy zažijete přetrénování? A je to vůbec možné?

Přetrénování je reálná hrozba

Přetrénování případně vyhoření, můžeme tomu říkat jakkoliv, je reálná hrozba. Spousta cvičenců se však dívá špatným směrem. Problém v přetrénování není v intenzitě, ale v objemu. Pokud jste měli pár tvrdých a skutečně intenzivních tréninků, nemusíte se obávat vyhoření.

Problém nastává v momentě, kdy po mnoho dní zvyšujete intenzitu bez času na zotavení. To je nejlepší cesta do pekel. V tomto momentě jste jen malinkatý krůček od přetrénování. Pokud v tomto tempu budete pokračovat, během 2 až 3 týdnů dorazíte do konečné stanice.

Nemusíte přestat trénovat, abyste se vyhnuli vyhoření

Jen uberte. Nemusíte hned ležet na gauči. Neubírejte ani na intenzitě tréninku, jen snižte objem. Dopřejte si více odpočinku. V ideálním případě mějte vždy trénink a den volna. Pokud snížíte tréninkový objem a dopřejete si dostatek odpočinku, můžete se zhruba za necelý měsíc vrátit do normálního režimu. Je však zapotřebí poslouchat své tělo a vyvarovat se opětovnému návratu vyhoření.

Jak urychlit zotavení z přetrénování

Máme pro vás pár rad, které vám pomohou k rychlému zotavení z přetrénování a nebo jen po náročném tréninku.

Nohy nahoru

Dojeli jste trénink a nyní vás čeká chvilkový relax? Tak honem nohy nahoru. Lehněte si na zem a opřete nohy o zeď. Zvedání nohou zlepší průtok krve, která se nebude shromažďovat ve svalech a nebude v nich přebytek metabolitů. Díky gravitace!

Popřemýšlejte o kompresi

Komprese zlepšuje cirkulaci a lépe dodává kyslík do svalů – zejména po cvičení. Kompresní prádlo tak pomáhá během tréninku i po tréninku. Pomáhá i v momentě, kdy vás trápí zranění.

Najděte to správné palivo

Po tréninku budete vždy potřebovat správné palivo v podobě bílkovin a sacharidů. Například řecký jogurt nabízí tučnou dávku bílkovin a ananas je zase skvělým zdrojem sacharidů. Navíc má protizánětlivé vlastnosti, které napomáhají opravit unavené svaly.

Aktivní odpočinek

Nemusíte lenošit, abyste urychlili proces hojení. Do léčebné kůry zapojte plavání nebo lehký běh. Skvělé jsou i masáže, které také, stejně jako výše uvedené metody, pomáhají vyplavovat z těla laktát.

You May Also Like