Proč užívat macu a jaké další superpotraviny vyzkoušet?

Maca je superpotravina, která se v Peru používá již po staletí. Jedná se o kořenovou zeleninu, která vypadá na první pohled jako obyčejná řepa. Na rozdíl od ní ale maca obyčejná není ani trochu.

Jaká je maca?

Maca má oříškovou, zemitou chuť a je bohatým zdrojem vitaminů, minerálů a antioxidantů. Je také dobrým zdrojem bílkovin a vlákniny. Maca pochází z vysokých peruánských And. Domorodí obyvatelé Peru ji používají již po staletí pro její četné zdraví prospěšné účinky. Inkové označovali macu za „potravu bohů“ a často ji dávali válečníkům před bitvou, aby zvýšili jejich sílu a výdrž. Bylo prokázáno, že maca zvyšuje hladinu energie, má pozitivní vliv na plodnost, zlepšuje paměť a kognitivní funkce a může být skvělým pomocníkem při snaze o snižování hladiny stresu a úzkosti. Při pravidelném užívání macy můžete také pozorovat, že se lepší váš spánek. Pokud hledáte zcela přirozený způsob, jak zlepšit vaše celkové zdraví, pak je maca pro vás tím pravým řešením.

A co další superpotraviny?

Kromě macy existuje na trhu také mnoho dalších superpotravin. Patří mezi ně například ženšen anebo guarana. Ženšen je rostlina, která se v tradiční čínské medicíně používá již po staletí. Je bohatým zdrojem antioxidantů a bylo prokázáno, že zvyšuje hladinu energie, zlepšuje duševní funkce a pomáhá snižovat stres. Guarana je rostlina původem z Brazílie, která je již po staletí využívána domorodými obyvateli Amazonie pro své četné zdraví prospěšné účinky. Je bohatým zdrojem kofeinu a bylo prokázáno, že zlepšuje duševní bdělost, fyzickou výkonnost a snižuje únavu. Guaranu používali již staří Inkové na svých cestách za potravou, aby zlepšili svoji psychickou i fyzickou odolnost. A to potřebujeme i dnes v průběhu pracovních dní, ale i v době odpočinku.

Některé superpotraviny si vypěstujete doma

Pokud máte zkušenosti se zahradničením a návody na pěstování bylinek byste mohli sami psát, nebude pro vás problém si některou superpotravinu doma vypěstovat. Začít můžete například s kotvičníkem, který je velmi odolný a na pěstování nenáročný. Vyhovují mu spíše vlhčí a humózní půdy, které mají dostatek živin. Pokud budete mít štěstí, narazit na něj můžete i ve volné přírodě.

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *