Jak upravit série a opakovaní, aby vyhovovala vašim cílům

Trénink je sestavený do několika cvičení, které mají různý počet sérií a opakování. V závislosti na tom, jaké máte cíle, tak je nastavený váš trénink. Jak správně upravit jednotky k tomu, abyste dosahovali co nejlepších výsledků? To si řekneme v tomto článku.

Význam počtu opakování

Počet opakování určuje to, dosažení vašich cílů. Série s nízkým počtem opakování jsou vhodné pro budování výbušnosti. Střední počet opakování vám pomáhá budovat sílu a velký počet opakování je vhodný pro vytrvalost. Podle toho, jaké jsou vaše cíle, tak si nastavíte i jednotlivé série a počet opakování.

Jak třídit série pro liftery a kulturisty

Počet sérií se upravuje poněkud jinak, než je tomu u opakování. Rozhodně nezkazíte nic tím, pokud si dáte rozsah sérií mezi třemi až osmi. Čím vyšší intenzita opakování, tím větší náročnost. Pro sílu a budování svalové hmoty je potřeba dosáhnout určitého objemu práce.

Pro vzpěrače je běžným standardem 1 opakování při 100% intenzitě. Je tedy jasné, že počet sérií bude vysoký. Naopak pokud děláte kulturistiku, pak tři série jsou normou. Takový počet opakování a sérií je dostatečný pro progres.

Počet sérií na rozehřátí

Nejčastější chybou začátečníků, je přepálení při zahřátí. Poté co se dostanou k ostrému tréninku, vykazují známky únavy a nemohou odvádět 100% výkon. Je velmi důležité mít kvalitní zahřátí, ale nic se nesmí přehánět.

Pro správné zahřátí používejte menší váhu, než je u vaší první série a počet opakování zastavte na maximálním číslu dva. Takové zahřátí je dostačující a zároveň nevysiluje.

Shrnutí

Tento lehký nástřel do počtu sérií a opakování je klasickým základem, který pomáhá začátečníkům. Důležité je si zapamatovat, že je potřeba začít zahřívací sadou, která však nevysiluje. Poté se přesunout k hlavním pracovním sadám a až nakonec si dopřát záložní sady na dojetí svalu. Klíčem úspěchu je nedělat víc, než musíte.

You May Also Like