Zimní dovolená s maximální fyzickou přípravou

Vánoce na sněhu či na blátě? Na horách se v zimě vždy sníh najde. Aneb co v aktuálním zimním počasí udělat pro svou fyzičku a zdraví.

Zima je pro rekreační sportovce nejhorším obdobím pro venkovní vyžití. Nevlídné počasí se spoustou námrazy či v nižších polohách deštěm a mrholením není zrovna nejvábnější. Dlouhá tma, kdy se do práce i z práce jezdí za tmy, venkovním radovánkám také dvakrát nepřidá. Co tedy podniknout během volných víkendů či pokud pracovní rozpoložení povolí v naskytnuté zimní dovolené?

Základním cílem jsou hory

Nejvíce profláknutou zimní destinací jsou bezpochyby hory a příroda, ve které je zaručena sněhová pokrývka pod nohami. Pro fajnšmekry lyžování nabízí relativně dobře dostupná a kvalitním zázemím obdařená lyžařská střediska spoustu možností pro sjezdové lyžování či snowboarding, jak jej předvádí i česká sjezdová naděje Ester Ledecká. Dávno pryč jsou časy nekonečných front u vleků, kde jízda do kopce u dam znamenala téměř jistý zánět močového měchýře a u pánů riziko poranění v intimních partiích. Na úroveň světového standardu s kabinkovými či sedačkovými lanovkami se dostala už i česká střediska v krátkých dojezdových vzdálenostech větších měst. Dostatečné množství sněhu jak přírodního, tak toho uměle doplněného zaručující dobré podmínky i v případě nepřízně počasí, pak pod nohami dává prostor pro dostatečné vyžití na čerstvém vzduchu s decentní fyzickou náročností.

1

Zdroj: https://cdn.pixabay.com/photo/2015/12/03/19/02/ski-1075456_960_720.jpg

Světový standard zasněžených běžeckých tratí v Česku zatím ještě dosažen není, ovšem tradiční běžkařské destinace našich hor s upravenými stopami dávají milovníkům procházek či pobíhání přírodou s běžkami na nohou zelenou. Díky přípravě jedné ze zastávek mistrovství světa v biatlonu pak pro fandy zimních sportů přibyla kromě příhraničních horských partií i jedna významná vnitrozemská zastávka, kde je možno ve skvělých podmínkách protáhnout své tělo. Zda si čas od času vyzkoušíte náznak střelecké zastávky pod tribunami, na kterých se nedávno radovalo až pětatřicet tisíc diváků z úspěchů Gabriely Koukalové, je již na vás. Běžky zapojí při pohybu celé tělo a je jen na vás, jakou porci náročnosti si rozhodnete dopřát.

2

Zdroj: https://cdn.pixabay.com/photo/2016/11/19/12/33/cross-country-ski-trail-1839039_960_720.jpg

Bílý národní sport střídá zelený

Zima je také výzvou pro všechny malé i velké Jágry v našich lukách a hájích. Pokud příroda nestačí a přírodní vodní plochy nepokryje dostatečná vrstva ledu, podpoří v zimním období celá řádka měst své sportovce i umělým kluzištěm vybudovaným na náměstí či před většími obchodními středisky. Ať už pak patříte mezi pouhé bruslaře inspirované úspěchy Martiny Sáblíkové či pro vás připadá v úvahu spíše sázení na první ligu v hokeji pod záštitou historicky nejúspěšnějšího Evropana a Čecha v zámořské NHL Jaromíra Jágra, ledové plochy bezesporu nabízí širokou škálu volnočasového vyžití. Sportovní klání v partě přátel může výrazně zatraktivnit i nejedna sázka, která se následně dorovnává svařeným vínem na vánočních trzích.

3

Zdroj: https://cdn.pixabay.com/photo/2016/02/16/02/08/hockey-1202478_960_720.jpg

Pokud však patříte mezi milovníky dobrého jídla a přes Vánoce si přídavky dietně náročných pokrmů neodpustíte, zkuste alespoň na chvíli vyrazit do přírody a ideálně procházkou po zasněžených loukách či v lesích zapomenout na předvánoční shon a roztáhnout své plíce inverzí nepoznamenaným vzduchem z vyšších horských partií. Pro pravidelný pohyb není nic horšího než na dva týdny opustit zvyklý režim a znovu vše muset následně dohánět. I menší výkony, pokud jsou pravidelné, dokáží udržet tvrdě vydřenou fyzičku a oddálit tak atrofii svalů a úpadek ze sportovní slávy.

You May Also Like