Co musíte vědět, než si pořídíte elektrokolo?

Popularita elektrokol rychle roste a vypadá to, že jsou schopna zapříčinit úplnou revoluci v dvoukolových dopravních prostředcích. Podle Deloitte se mezi roky 2020 a 2023 po celém světě prodá 130 milionů elektrokol. Budete i vy patřit mezi jejich majitele?

Elektrokola jsou sice vybavena motorem, ale ten poskytuje pouze podporu. Představte si to, jako když jedete na klasickém kole, avšak jízda není tolik namáhavá. Rozhodně není pravda, že by elektrokolo jezdilo úplně samo. A o elektrokolech koluje i spousta dalších mýtů.

Jsou elektrokola nebezpečnější?

Mají motor, jenže jsou také o hromadu těžší než tradiční kola, proto není úplně pravda, že by svištěla rychle jako vítr. Spousta cyklistů se na elektrokole cítí bezpečněji, protože mají lepší zrychlení, a tak dokážou lépe držet krok s provozem. Samozřejmě, jestliže se proháníte po překrásné Dunajské cyklostezce, zase tolik vás to netrápí, ale když se potřebujete rychle rozjet na křižovatce, pomoc motoru se vážně hodí.

Podle čeho si elektrokolo vybrat?

Zvážit byste měli hlavně velikost (ovlivňuje už tak vysokou hmotnost) a dojezd. Některá kola Crussis Largo mají dojezd až 200 km, což je skutečně hodně. Samozřejmě ale záleží na tom, jak moc využíváte podporu motoru. Čím více šlapete vy, tím delší je dojezd na jedno nabití.

Jinak byste měli vybírat tak, jako když vybíráte klasické kolo. Budete-li jezdit do obchodu, vyberte si městské. Do terénu potřebujete horské atd. Například zmiňovaný český výrobce Crussis má různé produktové řady, už jen využitím kola však snadno vyselektuje, v jaké řadě máte své elektrokolo Crussis hledat.

Škodí elektrokola životnímu prostředí?

Elektrokola potřebují elektřinu, která obvykle nepochází 100% z obnovitelných zdrojů. Na druhou stranu můžete elektrokolem nahradit třeba i automobil či motocykl, minimálně na krátké cesty. Tím pádem vlastně děláte něco pro životní prostředí. Zkuste tohle vytáhnout jako argument, až vás příště někdo začne kritizovat. A vůbec si nedělejte hlavu s kritikou. Argument s nahrazením auta můžete vytáhnout i na ty, kdo si z vás budou dělat legraci, že jste líní.

You May Also Like