Proteiny zaujímají důležité místo ve výživě sportovců

Proteiny neboli bílkoviny jsou společně se sacharidy a tuky základními stavebními kameny lidského těla. V lidském těle se bílkoviny podílí na celé řadě stavebních, regulačních a ochranných funkcí. Důležitou úlohu zaujímají zejména při růstu a regeneraci svalů, podpoře imunity či ochraně svalů při držení redukčních diet. Při nedostatku cukrů dodávají tělu energii. Z těchto důvodů jsou důležité pro sportovce, jež potřebují doplnit protein na svaly po fyzické zátěži.

Proteiny podporují růst svalů

Není žádnou novinkou, že proteiny patří mezi oblíbené suplementy sportovců. Bez proteinů se totiž svaly neobejdou. Po tréninku je potřeba svalům dodat živiny, aby došlo k jejich regeneraci a podpoře růstu.  Z tohoto důvodu je důležité tělu zajistit dostatečný a pravidelný přísun proteinů. Proteiny se v těle rozkládají na menší stavební složky, kterými jsou aminokyseliny a v této podobě pak regenerují svaly. Pro podporu svalů je dobré nezapomenout také na BCAA nápoj, jež je zdrojem významných esenciálních aminokyselin.

Dávkování proteinů závisí na cíli

Příjem proteinů se odvíjí především od cíle tréninku. Je logické, že vytrvalostní sportovci budou mít rozdílnou potřebu v příjmu proteinů než kulturisté. Mezi vytrvalostní sporty patří např. běh, plávání, jízda na kole či fotbal. Mezi silové sporty se pak řadí kulturistika, vzpírání, bojové sporty apod. Na pomezí vytrvalostních a silových sportů je hokej či ragby.

Vytrvalostní sportovci by měli přijmout zhruba 1,3 – 1,6 g proteinů na kilogram hmotnosti. Příjem bílkovin pro silové sportovce je logicky vyšší – zhruba kolem 2 g, a to vzhledem k budování svalů. Správné dávkování proteinů lze často také zjistit na etiketách výrobků. 

Syrovátkové proteiny – nejkvalitnější na trhu

Na trhu lze najít široké spektrum proteinů, které se však mohou značně lišit ve své kvalitě. Mezi nejkvalitnější proteiny na trhu dlouhodobě patří syrovátkové proteiny neboli WHEY proteiny. Předností syrovátkových proteinů je obsah všech aminokyselina a dobrá stravitelnost pro lidské tělo. Na trhu se lze setkat i proteiny bez laktózy a veganské proteiny.

You May Also Like