Flexibilita je základ zdravého těla

Flexibilita a přirozený rozsah pohybu, je základ pro optimální výkon ve většině atletických aktivit. Být schopen pohybu tak, jak je zamýšlený a bez omezení, vytváří efektivní pohyb. Díky tomu je sportovec schopen vyšších skoků, rychlosti a šíře pohybu obecně.

Jak stárneme a v práci prosedíme několik hodin, začne naše tělo vytvářet svalovou nerovnováhu. Vzniká tak změna pohybových vzorů, které mohou mít vliv na náš výkon. Abychom zabránili těmto problémům, musíme jim věnovat určitý čas, energii, disciplínu a porozumění.

Funkční rozsah pohybu

Každý kloub v těle je navržen pro určitý účel. Některé umožňují pohyb ve všech třech rovinách, jiné jsou omezeny v pohybu pouze do jednoho směru. Například páteř je tvořena klouby, které jsou poskládány tak, aby byla zaručena ochrana míchy a zároveň byl možný určitý pohyb. Největší rozsah pohybu dopřávají našemu tělu ramena a boky. To jsou také dvě části těla, které nejvíce ovlivňuje pohyb těla. Co to vše znamená pro sportovní výkon?

Tip: U cvičení dbejte na zdravé stravování a vyvarujte se kouření.

Pokud nejsme schopni vytvořit plynulý a plný rozsah pohybu, ohrožujeme tím své zdraví během sportovních aktivit a zároveň tím snižujeme výkon, kterého můžeme dosáhnout. V důsledku to znamená, že dosahujeme podprůměrných výsledků a jsme mnohem náchylnější ke zranění.

Jak zabránit tělu, aby bylo stále pružné? Existuje spousty způsobů, jak zlepšit rozsah pohybu. Tím nejlepším a nejjednodušším, je protahování. Pravidelné protahování vytváří volný pohyb ve všech rovinách velkých kloubů těla. Kromě toho, že budete schopni většího a plynulejšího pohybu, můžete zároveň předcházet zranění.

Protahujte se jednoduchými cviky

Stačí tak málo a můžete být pružný. Jednoduché cviky v podobě dřepu, protažení v leže a dřepu s rukama nad hlavou, zajistí flexibilitu základnímu pohybovému ústrojí. Nejedná se o komplexní cviky, které se postarají o vše, ale bohatě postačí pro zlepšení pohybu v bocích a ramen. Pravidelně se protahujte a získáte pružné tělo, které bude schopné neskutečných výkonů.

You May Also Like