Základní Crossfit cviky III. Díl – dřep s velkou činkou před hlavou

Dřep s velkou činkou před hlavou patří mezi základní Crossfit cviky se závažím. Tento cviky působí na širokou skupinu svalů – čtyřhlavý sval stehenní, krejčovský sval, hýžďové svaly, adduktory, abduktory, vzpřimovače a hamstringy. Je tedy jasné, že ani ve vašem tréninkovém plánu by neměl chybět. Stejně jako u jiných cviků, i zde je základ dobře naučená technika. Té věnujete ze začátku čas a trpělivost.

Základní poloha

Zaujmeme vzpřímený postoj. Nohy máme na úrovni ramen. Překřížíme předloktí a uchopíme činku. Položíme ji na ramena a horní část prsního svalu. Chodidla směřují rovnoběžně nebo mírně ven. Trup držíme vzpřímený a zpevníme břišní svaly. Ramena tlačíme dolů a do stran. Lopatky stáhneme k sobě a lokty držíme vodorovně.

Jak na pohyb

Provedeme dřep se vzpřímeným trupem do té doby, než se stehna ocitnou v horizontální poloze se zemí. Lokty během pohybu tlačíme co nejvýše. Jakmile máme vodorovnou hladinu, vracíme se zpět do výchozí polohy. Při pohybu dolů se nadechujeme, při zvedání vydechujeme.

Mohou vás zajímat také automobilové novinky nebo domácí mazlíčci.

Tipy a triky

Možná vše vypadá jednoduše, ale opak je pravdou. V průběhu celého cvičení, držíme trup a hlavu rovně. Vypneme hrudník a chodidla držíme celou plochou na zemi. Kolena jsou v ose chodidel. Neprohýbejte se v bedrech ani se nepředklánějte.

V případě, že s cvičením teprve začínáte, není pro vás cvik vhodný. Obzvláště, pokud nemáte dostatečně zpevněné svaly držící svalový korzet.

Cvik provádějte s menší zátěží, jelikož je náročnější na techniku, než klasický dřep. Za to však mnohem více účinnější na čtyřhlavý sval stehenní.

Pokud máte krátké nohy, využijte podložku pod paty. Stačí zhruba 3-5 cm. Pokud máte chodidla šíře, než ramena, ovlivňujete vnitřní oblast stehen. Postavení chodidel užší, než šířka ramen, ovlivňuje vnější oblast stehen.

You May Also Like