Jak získat maximální rozsah v dolní části těla

Zaměření na účinnost pohybu by měl být prvořadým cílem, pokud chcete vybudovat kvalitní svalovou hmotu a skvělou kondici. Pohyb vyžaduje kombinaci pružnost, rozsah pohybu a stabilitu. Mnoho cvičenců však touží po velké síle a objemu. Zanechte však ego na prahu tělocvičny a zaměřte se nejdříve na kvalitu a rozsah pohybu, který je nejlepší volbou pro dlouhodobý pokrok a optimální výkon. V tomto článku se zaměříme na cviky, které vám pomohou vymáčknout maximální sílu z vašich nohou.

Pohyblivost

Omezený rozsah pohybu ohrožuje nejzákladnější pohybové vzory. Pohyblivost ovlivňuje počet svalů, které se do cviku zapojí a to vede k posílení jen určité skupiny svalů.

V dolní části těla dochází k nejčastěji ke ztrátě mobility, která zahrnuje kotníky, lýtka, adduktory a kyčle. Zkrácené kyčle přetěžují kolena a bederní páteř. K eliminaci tohoto nepříjemného problému postačí pravidelné protažení kyčlí a nohou. Před tréninkem proveďte dynamické zahřátí, které zakončíte protažením celé spodní části těla.

Asymetrie

Zatímco nadměrné přetížení kloubů a svalů je škodlivé pro efektivní pohyb, funkční asymetrie (svalová nerovnováha) mezi pravou a levou stranou těla je mnohem vyšší rizikový faktor pro vznik zranění.

Dva nejběžnější problémy v asymetrii vychází v jednostranné dominanci a vnitřní svalové nerovnováze. První faktor je celkem přirozený. Lidé jsou jednostranně dominantní a slabost jedné strany je kompenzována druhou silnější stranou. To může vést k zranění. Vnitřní svalová nerovnováha může být způsobena předchozím zraněním, kdy došlo k oslabení vnitřních svalů a kloubů. Svaly jsou slabé a nevydrží tolik zátěže, jako silnější strana, což vede k bolesti, zánětu a zranění.

Pro posílení vnitřní části nohou a získání ztracené síly jsou ideální cviky obsahující rotaci, výpady, singl dřepy na bedně, step-up nebo jednotlivé tahy nohou.

You May Also Like