Základní Crossfit cviky VIII. Díl – kliky na bradlech

Jeden z dalších cviků, který vychází z kliku. Jedná se o klik na bradlech. Tento poměrně jednoduchý cvik na techniku vám však dokáže dát pořádně do těla. Menší počet svalů zvedá celé tělo a to může být pro někoho nadlidský úkol. Pojďme se blíže podívat, jak se tento základní Crossfit cvik provádí.

Základní poloha

Kliky na bradlech jsou skvělým pomocníkem pro růst prsního svalu, loketního svalu a trojhlavého svalu pažního. Základní poloha je velmi jednoduchá a zvládne ji naprosto každý. Opřete se rukama o bradla a proveďte vzpor, až se paže propnou v loktech. Jakmile budete nahoře, nohy překřižte přes lýtka a ohněte v kolenou. Udržujte je po celou dobu provádění cviku ve vzduchu.

Jak na pohyb

Celý cvik provádějte pomalu a vyhněte se rychlým a prudkým pohybům. Svaly při pomalejším provádění dostanou více zabrat. Jakmile máme základní polohu, pomalu a plynule pokrčujeme paže v loktech a provádíme klik. Po celou dobu držíme záda rovně. Jakmile se nám nadloktí dostane vodorovně se zemí, ukončíme pohyb dolů. Následně se vracíme zpět do výchozí pozice. Během provádění cviku, se nadechujeme při pohybu dolů a vydechujeme při pohybu nahoru.

Tipy a triky

Správné držení těla, je základ pro tento cvik. Po celou dobu držíme trup a hlavu zpříma. Nekulatíme záda ani nesvěšujeme ramena. Cvik zásadně neprovádíme švihem. Pokud se příliš hluboko spustíte s trupem a předkloníte se, cvik bude více zabírat na prsní svaly. To samé platí i v případě, že dáte lokty od sebe. Pokud chcete více zapojit triceps, stačí jen změnit úchop. To znamená, že hřbet ruky a prsty směřují dovnitř, lokty jsou vytočeny směrem ven a nohy do předu.

V případě, že máte dostatečnou sílu a základní verze kliku na bradlech je pro vás příliš jednoduchá, můžete si pomoci se závažím. Stačí jen použít opasek nebo provaz, na který navážete závaží a to připevníte na své tělo.

You May Also Like