Jak zvládnout tejpování doma

Tejpování je speciální technika, pomocí které se dá efektivně ulevit od bolesti a zajistit, že svaly a klouby budou spolehlivě fungovat. I když se zdá, že se jedná o techniku novou, opak je pravdou. Tejpy se používají už cca 30 let. Velkou proměnou prošly ale samotné pásky (tzv. tejpy) i to, že návod, jak správně tejpovat, už není přísně střeženým tajemstvím fyzioterapeutů, ale dostal se na veřejnost. Naučte se to i vy.

Výběr správného tejpu

Existují dva základní druhy pásek: pevné a pružné. Co se týče aplikace, je to s fixačními složité. Je nutné je vrstvit, použít podtejp a mít skvěle zvládnutou techniku motání. S fixačním tejpováním si proto raději nezahrávejte, protože riskujete vlastní zdraví. Špatně zafixovaným kloubem si lehce způsobíte poranění. Do čeho se naopak lze pustit, je tejpování pomocí pružných (kineziologických) pásek. Od pevných se liší funkčností. Kineziologické pásky dokáží měnit tvar. Natahují se a vrací zpět do původní délky. Jsou-li správně aplikovány, výrazně ulevují svalům a kloubům. Při výběru se zaměřte na kvalitu. Největší efektivitu mají pásky vyrobené z bavlny, musí mít i účinné lepidlo šetrné k pokožce, které vydrží i několik dní. Prodávají se v různých šířkách a délkách. Barva při výběru nehraje roli, ovšem hlavně ženy jistě ocení, že například Eureko, s.r.o. nabízí pásky v oranžové, červené, růžové, modré, žluté či tělové barvě. Kromě klasických se prodávají ještě Kros tejpy, které se aplikují na akupunkturní body a přináší úlevu od bolesti.

Jak správně tejpovat?

Musíte vědět, který sval či kloub dělá problémy, a na ten se zaměřit. Než se do čehokoliv pustíte, navštivte lékaře a nechte se vyšetřit. Poté nakupte odpovídající vybavení. Správnou techniku a cenné rady vám ukáže tejpytapy.cz. Dozvíte se jak tejpovat jednotlivé části těla. Techniku se naučíte snadno skrze fotografie či video návody.

You May Also Like