Nákup povlečení a záclon: Čeho si všímat?

Ložnice hraje v životě každého z nás velmi podstatnou roli. Proto je nezbytné si ji důkladně vybavit. Nejde jen o pohodlné lůžko, ale také o povlečení, potažmo další vybavení, k němuž se bezesporu mají řadit záclony a závěsy. Na co byste si měli dát pozor, pokud se chystáte kupovat nový bytový textil do ložnice?

Povlečení – rozměry a materiály jsou nejzásadnějším kritériem

Pakliže si chcete dokonale odpočinout, je zapotřebí mít v ložnici k dispozici kvalitní lůžkoviny, zejména tedy povlečení. Při jeho výběru si v první řadě všímejte rozměrů. Pro klasickou postel se používá povlečení 140×200 cm, existují však například také prodloužené druhy povlečení – 140×220 cm, případně 200×220 cm, což je takzvané francouzské povlečení.

Dalším parametrem, u něhož byste měli při nákupu povlečení zpozornět, je materiálové provedení. Není nutné volit pouze přírodní materiály, v dnešní době už se dají zakoupit vysoce kvalitní modely povlečení z umělých tkanin. Typickou ukázkou je povlečení z mikrovlákna, které je stále populárnější, a to díky jeho vysoké odolnosti a dlouhé životnosti. Kromě toho se nemusí žehlit, což v dnešní překotné době rozhodně není na škodu. Hledáte-li pro změnu levné, přitom však stále dobré řešení, dá se zvolit klasické bavlněné povlečení, které je velmi příjemné a docela hřejivé. Navíc se dají pořídit také lůžkoviny z flanelu, což je jiným způsobem tkaná bavlna s dlouhým vlasem. Flanelové povlečení je perfektní v zimě, neboť vás dokonale zahřeje.

Záclony a závěsy

Do ložnice nepochybně patří dlouhé záclony a závěsy. Díky nim v noci skrz okna nepronikne tolik světla zvenčí. Hlavně v městské zástavbě je noční světelný smog značně nepříjemný, husté záclony, potažmo tmavé závěsy jej výrazně ztlumí, takže se pak v poklidu a nerušeně vyspíte.

Při nákupu záclon počítejte mimo jiné s tím, že pokud je chcete mít zřasené, mají mít dvojnásobek šířky okna. Délka je pak závislá na tom, v jaké výšce budou zachycené na garnýži, případně jiném druhu úchytů.

You May Also Like