4 klíčové suplementy pro sportovce

Ve společnosti koluje mýtus, který tvrdí, že doplňky stravy jsou vhodné pouze pro kulturisty nebo profesionální sportovce. To není pravda. Doplňky stravy jsou prospěšné pro každého, kdo chce žít aktivní životní styl. V dnešním článku si představíme 4 klíčové suplementy pro aktivní jedince. Jdeme na to!

Multivitamíny

Možná jste už někdy slyšeli, že máte „jíst duhu“. V překladu to znamená vyvážená a zdravá strava s širokou škálou barev, aby obsahovala všech 27 esenciálních stopových prvků. Tělo neumí vytvořit tyto mikroživiny a tak je musí získat z potravin. Jenže splnit tuto podmínku a dopřát si opravdu bohatou paletu potravin, je téměř nemožné. A v tu chvíli nastupují vitamíny, které vám ulehčí trochu práce. Konzumace čerstvých potravin bohaté na vitamíny je ideální, ale pravděpodobně v tom budete mít menší mezery. Multivitamíny jsou tak určitou pojistkou, že vaše tělo má vše co potřebuje.

Protein

Vyšší příjem bílkovin pomáhá budovat a udržovat svalovou hmotu. Studie opakovaně prokazují, že pravidelná konzumace bílkovin, má pozitivní účinky na naše tělo. Jaké je ideální množství bílkovin? Obecně se doporučuje 2 gramy bílkovin na kilogram tělesné váhy. Toto množství je dostatečné pro všechny druhy sportovních činností a to i v případě, že jste vrcholový sportovec. Proteinový prášek pak pomáhá splnit tento limit, aniž by docházelo k zbytečnému zatěžování organismu a nadýmání.

Kreatin monohydrát

Kreatin je jedním z nejpopulárnějších a široce zkoumaných přírodních doplňků. Bylo prokázáno, že zvyšuje výkon, vytrvalost, pomáhá růstu svalů a síly. Největší množství kreatinu se nachází v mase. Je však problém konzumovat takové množství, které tělo při výkonu potřebuje. Dopřejte si tedy doplněk stravy, ale vždy chtějte kreatin monohydrát, který je osvědčený a ověřený řadou výzkumů. Jiné látky s podobným názvem nemusí být tak účinné.

Kofein

Kofein je nejrozšířenější drogou na světě. Přírodní stimulant se nachází v kávě, čaji, energetických nápojů nebo čokoládě. Kofein má pozitivní vliv na metabolismus, úbytek hmotnosti a nárůstu výkonu.  Dopřejte si tedy kofeinový nápoj v podobě kávy, čaje nebo si pořiďte tablety, prášky nebo pilulky. Pravidelné užívání kofeinu však snižuje jeho účinnost. Optimální  užívání, je v rozmezí 3-6 mg na kg tělesné váhy zhruba 15-30 minut před cvičením. Zároveň si pamatujte, že dávka větší než 9 mg/kg nepřináší žádné výhody a těžko se vstřebává.

You May Also Like