Kolik vody byste měli vypít během dne

Obecně panuje názor, že pití šest až osm skleniček vody denně vás udrží zdravé a krásně štíhlé. Také je doporučován galon denně, což je zhruba 3,5 litru vody. Faktem je, že množství vody, které je potřebné vypití, ovlivňuje hned několik faktorů. Jak to tedy je doopravdy?

Každý máme různé potřeby a možnosti

Pokud jste trénovaný jedinec, který cvičí uprostřed rozpálené pouště a potí se, jak dveře od chlíva, budete potřebovat zřejmě mnohem více vody, než člověk, který sedí v klimatizované kanceláři celý den.

Také je mylná představa, že vypití několika sklenic vody, vám pomůže zhubnout a sníží chuť k jídlu. Je to polovičatá pravda. Faktem je, že voda v potravinách podporuje hubnutí. Proto je tak doporučována okurka, lilek nebo kiwi. V poslední době je navíc doporučováno jíst „štavnaté“ potraviny plné vody, které naše tělo lépe hydratují a zároveň dodávají potřebné minerály a vitamíny.

Někdo říká, že se do celkového množství nemá počítat džus, soda nebo mléko. Jedná se však také o vodu, ikdyž obalenou cukry. Počítat by se mělo i pivo. Nicméně, je potřeba brát vše s rezervou a voda by měla být hlavním zdroje hydratace.

Káva a čaj na tom nejsou tak špatně, jak se tvrdí. Sice produkují ztrátu vody v těle, ale také dodávají tělu potřebné látky a minerály. Není se potřeba strachovat, že jeden šálek čaje nebo kávy vás dokonale vysuší.

Než se strachovat o to, kolik jste vypili sklenic vody, radši zvyšte svůj celkový příjem tekutin. Zahrňte do něj jak kohoutkovou, tak balenou vodu, ale i nezpracované ovoce, zeleninu, džusy a dokonce i kávu a čaj.

Několik tipů, na které nezapomínejte:

  • Mějte vlastní tempo příjmu tekutin. Vodu pijte po celý den. Nenechte se do ničeho tlačit. Není ani vhodné být celý den dehydratovaný a nakonec vypít dva litry najednou. Většinu tekutin totiž během krátké chvilky vymočíte.
  • Dávejte si pozor na sodík. Nadměrné množství pití vody může snížit hladinu sodíku v těle. Pokud navíc cvičíte, je riziko dvojnásobné. Postarejte se kromě pití i příjem minerálů a vitamínu. Ideální jsou rehydratační a jiné sportovní nápoje, které vám pomohou vyřešit váš problém.
  • Vypijte 3,5 litru za den. Pokud vážně potřebujete doporučené množství vody, pak je to tohle.

You May Also Like