Plánujte a přizpůsobujte si trénink

Čtvero roční období umí pořádně zamávat s tréninkem. Ne každý sportovec trénuje v kryté hale a je vždy uchráněn nepřízni počasí. V tomto článku si ukážeme principy FITT a jak je aplikovat do tréninku.

Co je to FITT a jak vám pomůže s tréninkem

FITT je zkratka pro frekvence, intenzita, čas (time) a typ. Tyto faktory ovlivňují a určují váš tréninky, ať už se jedná o léto nebo zimu. Právě principy FITT vám umožní trénovat ve stejné intenzitě a rozvíjet stejné svalové skupiny, ať už máte po sezóně či nikoliv.

  • Frekvence je počet tréninků v čase. Tedy kolikrát budete za týden trénovat.
  • Intenzita je úroveň obtížnosti. Zde se může jednat o tvrdý trénink v tělocvičně nebo vytrvalostní jízda.
  • Čas (Time) je dobra trvání relace. Budete mít rychlou, ale intenzivní tréninkovou jednotku nebo spíše vytrvalostní jízdu, která vám zabere více jak dvě hodiny?
  • Typ se zaměřuje na samotný trénink. Co hodláte zlepšit? Chcete nabrat svalovou hmotu nebo získat flexibilitu?

Frekvence vyžaduje rovnováhu

Frekvence je mnohem víc, než kolikrát v týdnu budete trénovat. Příliš mnoho tréninků povede k přetrénování a poklesu výkonu. V opačném případě budete mít nedostatek impulsů k nárůstu svalové hmoty a zlepšení. Před každým tréninkem je zapotřebí zamyslet se nad tím, jak náročná je tréninková jednotka a kolik času budete potřebovat na regeneraci. Poté se můžete přizpůsobit tréninku a postupem času navyšovat frekvenci i náročnost. Díky tomu dosáhnete lepších výkonu v dlouhodobém měřítku, než přepálení během prvních tréninků.

Jak určit frekvenci tréninku

Jednou z osvědčených metod, jak určit frekvenci tréninku, je klidová tepová frekvence. Jedná se o jednoduchou, ale účinnou metodu, jak získat potřebné informace. Jediné co potřebujete, jsou stopky a blok na záznamy. Pro dosažení co nejlepších výsledků, byste měli každý den ve stejnou dobu zapsat svoji klidovou tepovou frekvenci. Například, je-li vaše klidová tepová frekvence v průměru v rozmezí 50-55, můžete pokračovat v tréninku. V případě, že je hodnota nižší než 50, jste přetrénovaní. Vyšší hodnota znamená jen lehký nebo žádný trénink. Každý má vlastní klidovou tepovou frekvenci, která určuje optimální čas a frekvenci tréninku. To samé platí pro náročnost tréninkové jednotky.

You May Also Like