S diagnózou artróza z ortopedických ordinací neodcházejí jen senioři. Toto degenerativní onemocnění se nevyhýbá ani mladším ročníkům. Neléčená artróza postiženého přitom může naprosto znehybnit a upoutat na invalidní vozík! Zasáhnout je proto zapotřebí již v počátečních stadiích onemocnění.
Artróza je degenerativní onemocnění, při němž postupně dochází k destrukci chrupavky, která se v posledním stadiu stane nefunkční. Nebuďte přitom na omylu, že onemocnění se týká pouze starých lidí. Artróza kloubů může postihnout v podstatě každého. První známky onemocnění lze zaznamenat již po dovršení třicátého roku.
Artróza kloubu příznaky
Onemocnění se zpočátku hlásí nenápadně. Prvním příznakem je bolest třísel, která se může šířit až ke kolenům. Následuje snížená pohyblivost, ztížená stabilita, bolest v noci a v pozdějších stadiích i ve dne.
Možnosti léčby
Léčba kloubů je komplikovaná. Špatnou zprávou je, že artrózu není možné stoprocentně vyléčit. Je však možné ji stabilizovat, popřípadě zcela zastavit její progresi. Lékaři často nasazují léky tlumící bolest a podporující obnovu chrupavky. Doporučit lze i pravidelné užívání kloubní výživy s kolagenem (základní stavební hmota vazivové tkáně kloubů a šlach), glukosaminem (základní stavební složka kloubní chrupavky) a chondroitinem (základní stavební složka mezibuněčné hmoty kloubních chrupavek).
Léčba artrózy kmenovými buňkami
Jistou naději pro postižené představují i kmenové buňky. Ty se za určitých okolností totiž dokáží měnit na specializované buňky jiných tkání. Léčba artrózy kmenovými buňkami pak spočívá v injekční aplikaci koncentrátu buněk SVF (buňky stromální vaskulární frakce s vysokým obsahem mezenchymálních kmenových buněk) získaných odsáním z tukové tkáně přímo do oblasti postiženého místa.
Nepřiberte a cvičte!
Více informací o průběhu léčby a přehled pracovišť, na nichž můžete léčbu absolvovat, najdete pod odkazem kmenové buňky artróza. K tomu je také vhodné hlídat si váhu, dostatečně se hýbat a provádět speciální cvičení dle instrukcí fyzioterapeuta.