Za rostoucím prodejem bytů v Českých Budějovicích stojí i levné hypotéky

Co v roce 2020 nejvýrazněji podpořilo prodej bytů v Českých Budějovicích? Co stálo za zvýšeným zájmem o nemovitosti nejen na jihu Čech, ale takřka po celé naší republice? Jaká je pravděpodobnost, že ceny na realitním trhu v dohledné době poklesnou? Podobné otázky si zřejmě klade nejeden z nás. A není divu. Loňský rok byl v mnoha ohledech výjimečný, nicméně kýžené zlevnění nemovitostí rozhodně nepřinesl. Právě naopak. Bydlení je u nás stále dražší a pro čím dál větší část populace se pořízení vlastního bytu bohužel stává pouhým snem. Pojďme si proto zrekapitulovat uplynulých dvanáct měsíců a pokusme se také odhadnout, co přinese rok 2021, případně roky následující.

Prodej bytů rostl díky hypotékám

Z dostupných údajů jednoznačně vyplývá, že objem poskytnutých hypoték v roce 2020 dosáhl v České republice rekordní úrovně. Lidé si u bank na pořízení nemovitosti půjčili přibližně 250 miliard korun, což犀利士 představuje meziroční nárůst o celých 38 %. Dalších 65 miliard získali od stavebních spořitelen (36 % růst). Celkově tedy investovali do bydlení závratných 315 miliard! S ohledem na dlouhodobě nedostatečnou nabídku tuzemského realitního trhu není nejmenších pochyb o tom, že tito kupující přispěli k růstu cen poměrně zásadním způsobem.

Investice a vlastní bydlení

Kupující, kteří v minulém roce použili úvěr, lze rozdělit do dvou skupin. První jen využili nízkých úrokových sazeb, které však už letos pravděpodobně mírně porostou, a díky půjčce získali investiční nemovitost. U takovéto investice lze totiž celkem oprávněně předpokládat dlouhodobé zhodnocení a tak se její pořízení „na dluh“ velice často vyplatí. Druhou skupinu pak tvořili lidé, kteří potřebovali bydlet. A kvůli nedostatku vlastních financí také sáhli po úvěru.

Ceny stouply napříč republikou

Ceny nemovitostí u nás rostou nepřetržitě celou dekádu. Tento trend nezastavila ani pandemie nemoci COVID-19, se kterou se potýkáme. Nejvýraznější zdražení se týká bytů. Na vlastní byt si dnes musí člověk v průměru připravit o dvě třetiny větší sumu, než jaká by mu stačila v roce 2010. Ke třetímu čtvrtletí roku 2020 stouply meziročně ceny nejvíce na Liberecku, Ústecku, v Pardubicích nebo v Brně, kde byl nárůst takřka čtvrtinový! Jak můžete vidět v tabulce, ani České Budějovice nezůstaly výrazněji pozadu a za metr čtvereční podlahové plochy zde průměrně zaplatíte téměř 50 tisíc korun. Ani stále rostoucí ceny nemovitostí a dokonce ani odhad ČNB, že jsou v tuzemsku nadhodnocené až o čtvrtinu, nijak neochladily mimořádnou poptávku. Zájem o pořízení vlastního bytu nebo rodinného domu byl loni obrovský.

Ceny bytů v některých krajských městech (4.Q/2020)

MĚSTOMEZIROČNÍ NÁRŮSTZA METR ČTVEREČNÍ
Praha10,4 %94 300 Kč
Brno22,9 %71 500 Kč
České Budějovice19,6 %49 400 Kč
Pardubice24,7 %47 900 Kč
Hradec Králové11,3 %50 200 Kč
Ostrava19,4 %29 600 Kč

Délka povolovacích procesů nahrává zdražování

České stavebnictví se dlouhodobě potýká se zdlouhavými povolovacími procesy. Není žádným tajemstvím, že vyřízení stavebního povolení je u nás jedním z nejdéle trvajících na světě. V žebříčku Světové banky, který hodnotí podmínky pro podnikání, se pravidelně umisťujeme na nejspodnějších příčkách po boku takových zemí jako je Nepál, Niger nebo třeba Čad. Ještě donedávna trvalo získání všech potřebných povolení neuvěřitelných 246 dní! Buduje se proto méně než je třeba a ceny zbytečně rostou. Kýženou změnu by měla přinést již schválená novela stavebního zákona, která má celý proces zjednodušit a výrazně zkrátit. Postupné uvedení této novely do praxe však bude podle nejstřízlivějších odhadů trvat minimálně dva až tři roky a tak se zásadnějšího efektu v podobě rychlejší realizace bytových projektů letos ještě asi nedočkáme.

Vliv pandemie na stagnaci stavebnictví

Rozsah bytové výstavby je bezesporu jedním ze základních faktorů ovlivňujících cenovou hladinu bydlení. S ohledem na to nemohla pandemie nemoci COVID-19 zřejmě přijít v nejnevhodnější dobu. Se zdražováním nemovitostí se u nás potýkáme už řadu let. Naše stavebnictví je z velké části závislé na zahraničních pracovnících. Ti se k nám ale díky „protipandemickým“ opatřením v roce 2020 nedostali a ještě nejméně několik měsíců nedostanou v potřebném počtu. Jejich nedostatek bohužel přináší útlum mnoha projektů a stavebnictví do značné míry stagnuje. Toužebně očekávaný pokles cen se tedy i z tohoto důvodu nekoná a v nejbližší době ani konat nebude.

Nezbývá než čekat?

Zda se v České republice dočkáme konce zdražování nemovitostí nebo snad dokonce jejich zlevnění bude záležet na několika věcech. Mnozí z realitních odborníků považují rozsáhlou bytovou výstavbu za nejdůležitější faktor, který může ceny výrazněji ovlivnit. Pokud mají tito lidé pravdu, pak se letos levnějšího bydlení téměř jistě nedočkáme. Pandemie trvá a masivnější využití zahraničních pracovníků na stavbách je v lepším případě otázkou druhé poloviny roku. A novela zákona a sní související zrychlení byrokracie? Jak jsme se už zmínili, jde spíše o běh na dlouhou trať a výsledky se proto zřejmě nedostaví dříve než za pár let. Nezbývá než čekat.

Nebo vás možný vývoj na realitním trhu příliš nezajímá a byt si ještě letos pořídíte v každém případě? V Budějovicích nebo snad někde jinde?

You May Also Like