Co vás Crossfit může naučit o budování hmoty a kondici

Chcete uběhnout deset kilometrů, aniž byste se zadýchali a zároveň zvednout 150 kg na bench? Není to problém. Máme pro vás tři klíčové lekce na budování síly a výdrže od „profesora“ CrossFitu Brenta Fikowskiho.

Síla a aerobní kapacita jde ruku v ruce

Na letošních CrossFit hrách, Brent Fikowski prokázal, že síla a aerobní kapacita se nemusí vzájemně vylučovat. Mladík, který sotva pokořil 26 let vyhrál první event v běhu na 1,5 míle, 500 metrech plavání a další běh na 1,5 míle v úžasném čase 28:45. Následující den popadl 300 liber a vytvořil svůj nový osobní rekord. Byl pozadu jen o 5 liber od celkového vítěze.

Přinášíme vám recept, který umožnil Brentovi udržet vytrvalost při budování síly.

1.         Zvedání není jediný způsob, jak budovat sílu

Na rozdíl od ostatních elitních sportovů a vzpěračů, mají CrossFit sportovci zázemí ve sportu, jako je gymnastika, vzpírání, fotbal nebo plavání. Je zjevné, že jsou zde jisté kardiovaskulární výhody. Takže, když připojíte do svého tréninku vrhání medicinbalu nebo výskok na bednu, budujete jak svalovou hmotu, sílu, tak si udržíte i potřebnou kondici. Nežijte výlučně posilovnou, ale zkoušejte i různé alternativy.

2.         Rychlé neznamená nejlepší

V posilovně se spousta lidí snaží co nejrychleji odcvičit jednotlivé partie s tím, že získají i nějaké kardio. To však nemusí znamenat výhody pro naše tělo. Je potřeba hlídat si tepovou frekvenci. Dechová frekvence nesmí být příliš vysoká. Mnohdy je lepší místo snahy co nejrychleji vše odcvičit shrbený, chvíli počkat a poté začít opět cvičit s co největší zuřivostí. Pamatujte si, že s vysokou intenzitou je intervalový trénink skvělý, ale není to jediná možnost.

3.         Nemusíte trénovat na maraton a strongman soutěže ve stejném týdnu nebo dokonce měsíci

Řekněme, že vaše kondice a síla jsou na velmi nízké úrovni. Pokud budete každý týden tvrdě pracovat na obou aspektech, dostaví se zlepšení. Nicméně, pokud se budete zaměřovat pouze na jednu činnost a poté na druhou, je to to nejlepší co můžete udělat. Fikowski se během sezóny zaměřuje na plavání, kde získává potřebný aerobní základ. Na budování síly se zaměřuje mimo sezonu. A jak je vidět, funguje to dokonale.

You May Also Like