Jak zabránit úrazu při běhání

Zima začíná vytahovat své drápky. Možnost zranění při běhání nebo jiné sportovní aktivitě se zvyšuje, už jen díky brzké tmě. Máme pro vás 7 tipů, jak snížit riziko úrazu při běhání.

1.     Buďte viditelní

V zimním období je snížená viditelnost a stmívá se dříve, než v letních měsících. Z toho důvodu je nutné investovat do reflexních prvků a oblečení, které vás udrží viditelné a ochrání vás před možnou srážkou s automobilem nebo cyklistou.

2.     Nepředpokládejte

Je skvělé, že zaběhnete deset kilometrů pod třicet minut. To z vás však nedělá supermana nebo jinou nesmrtelnou postavičku. Nikdy nepředpokládejte, že vás řidič automobilu vidí, nebo že máte na přechodu přednost a víc vás nezajímá. Mějte se rádi a dávejte na sebe pozor.

3.     Soustřeďte se

Omezte své rozptylování a soustřeďte se na své okolí a cestu před vámi. Nejenže tak snížíte riziko úrazu, ale navíc zlepšíte i své výkony. Budete lépe vnímat techniku a svůj dech. To vám pomůže zlepšit celkový výkon a posunout se o stupínek dál.

4.     Běhejte se svým čtyřnohým kamarádem

Pokud nemůže vás lidský kamarád, vytáhněte ven svého pejska. Běhání se psem vás udrží v bezpečí před potencionálními útočníky a navíc to prospěje i pejskovi. Ten si udrží svoji kondici a společný zážitek ho také potěší. Navíc existuje řada případů, kdy někomu pes zachránil život. Nikdy nevíte, co vás při běhání může potkat.

5.     Vezměte si mobil

Spousta běžců nemá rádo při běhání telefon. Je to pochopitelné, ale pokud běžíte delší trasu a ještě v podvečerních hodinách, je telefon dobrou pojistkou v případě zranění nebo nebezpečí. Běhání s telefonem není zase tak nepříjemné, aby to nešlo jednou za čas vydržet.

6.     Běhejte přes den

Pokud sebou nechcete brát svého pejska ani mobilní telefon, běhejte přes den. V případě úrazu můžete poprosit kolemjdoucí o pomoc. Během dne je také snížené riziko přepadení apod.

7.     Nezapomeňte se protáhnout

To nejdůležitější nakonec. Protahování před výkonem vám sníží riziko zranění o několik desítek procent. Nemluvě o správné technice běhu a dobrém vybavení. Všechny tyto faktory vás ochrání před úrazem, které vás může vyřadit na několik dní z vašeho tréninkového plánu.

Motodlaha – jak se dostat rychle zpět do formy po úrazu

You May Also Like